Logo

Për ne

Forumi pėr Iniciativa Qytetare (FIQ), ėshtė organizatė joqeveritare e pėrqėndruar nė zbatimin e ligjit qė punon pėr tė rritur pjesėmarrjen e qytetarėve nė proceset vendim-marrėse, pėr njė rajon ballkanik tė zhvilluar ku mbretėron paqa dhe drejtėsia. FIQ-i ėshtė krijuar nė vitin 2000 nė mėnyrė qė tė adresoj nevojat urgjente nė Kosovėn e pasluftės.

Prej atėherė, FIQ ėshtė zhvilluar nė njė organizatė e pėrqėndruar nė sundimin e ligjit dhe transparencėn dhe llogaridhėnien e qeverisė si dhe nė forcimin e kapacitetit tė shoqėrisė civile pėrmes diskutimeve, trajnimit dhe dhėnies sė granteve.

Gjatė kėtyre viteve te punės, FIQ vazhdoi tė rrisė kufinjėt e vet gjeografik nė zbatimin e projekteve nė Kosovė, duke u pėrqendruar nė sundimin e ligjit dhe transparencėn dhe llogaridhėnien e qeverisė si dhe forcimin e kapacitetit tė shoqėrisė civile pėrmes diskutimeve, trajnimit dhe dhėnies sė granteve.Kjo u arrit pėrmes komunikimit dhe bashkėpunimit tė dy anshėm me institucionet, organizatat e shoqėrisė civile, donatorėt dhe angazhimin e drejtpėrdrejt me qytetarėt e Kosovės tė pėrkatėsive tė ndryshme etnike e kulturore.

Duke i poseduar tė gjithė kėta komponentė FIQ vazhdon tė angazhohet nė pėrkrahjen e tė gjitha projekteve tė cilat kontribuojnė nė zhvillimin e komuniteteve dhe forcim e sundim tė ligjit duke u siguruar se po ecėn drejt misionit tė vet pėr zvogėlimin e hapėsirės nė mes tė institucioneve dhe qytetarėve tė Kosovės